} catch (e) { console.error('Custom Theme JS Code: ', e); }

Dvere: Čo tento pojem znamená a aké sú druhy dverí

Dvere sú pohyblivý mechanizmus používaný na zamietnutie vstupu do miesta, ktoré je nimi vybavené, alebo naopak k povoleniu povolaným osobám v tom, aby sa do uzavretého miesta mohli dostať. Bývajú nimi opatrené napríklad budovy, autá a izby. Dvere slúži ako preventívne opatrenie proti krádežiam alebo tiež proti šíreniu požiarov a uchovanie súkromia individuálneho jedinca. Väčším dverám sa v slovenčine hovorí vráta.

Väčšina dverí obsahuje zámok, ktorý je otvorený kľúčom, bez ktorého sa zámok neotvorí a prístup do uzavretého priestoru je teda povolený len tomu človeku, ktorý kľúčom, ktorý k tomu zámku patrí, disponuje. Ďalej potom kľučka či guľa, umiestnená na kovanie, používané na otvorenie dverí.

Dvere môžeme rozložiť do niekoľkých kategórií

Karuselové - dvere, ktoré sa otáča okolo svojho stredu. Väčšinou sú vyrábané zo skla. Predtým boli vybavené tyčou, na ktorú sa muselo tlačiť, aby sa dvere pohybovali, dnes sú väčšinou pomocou senzora automatickej a s identifikáciou príchode osoby sa začnú samy otáčať. Bývajú v miestach, kde dochádza väčšiemu pohybu ľudí.
Obyčajné - klasické dvere, ktoré obsahuje väčšina domov. Obsahujú kľučku alebo guľu, rám a pánty.
Vysúvacia - dvere, ktoré sa k uvoľneniu priechodu musí zasunúť do strany pozdĺž svojej vodorovnej osi. Väčšinou to tak je buď do falošného puzdra alebo do miesta pri stene vedľa dverí. Tieto dvere sú väčšinou dvojkrídlové.
Lietačky - dvere, ktoré nemajú určený smer otvárania a preto je ľahké ich otvoriť z oboch strán rovnakým spôsobom. Po ich otvorení sa vďaka kinetickej energii kývajú na obe strany, kým sa nedostanú späť do svojej východiskovej pozície.
Harmonikové - dvere, ktoré slúžia ako prepážka medzi miestnosťami alebo časťami miestnosti. Ich zložený stav umožňuje prejdení, ale stav rozložený je ako vizuálne, tak priechodzia nepriepustný.

(Average rating NAN on 0 rating)
Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4