} catch (e) { console.error('Custom Theme JS Code: ', e); }
  • Web

Tepelné čerpadlá do domu

Keď sa v dnešnej dobe hovorí o vykurovaní čohokoľvek, často počúvame pojem tepelné čerpadlo. Vieme vlastne, čo to je? Ak nevieme alebo len tušíme, v tomto článku si všetko vysvetlíme a zároveň vyberieme také, ktoré sa hodia pre vykurovanie rodinných domov.

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadla zem/voda

Tepelné čerpadlo získava teplo z rúrok zakopaných v zemi (kvapalina). Táto ohriata kvapalina prúdi do výparníka tepelného čerpadla, kde svoje získané teplo odovzdá chladiacemu médiu kolujícím vnútri zariadenia. Ohriatej chladivo sa vplyvom zvýšenej teploty vyparí a vzniknutý plyn je nasávaniu kompresorom, ktorý plyn prudko stlačí a vďaka kompresii sa zvýši jeho teplota na približne 80 ° C. Zahriate chladivo ešte putuje do kondenzátora, kde dôjde k výmene tepla do vykurovacej vody, z ktorej sa vykuruje napríklad rodinný dom. Po výmene tepla dôjde k schladeniu chladiva cez expanzný ventil a zmene späť na kvapalinu.

Táto čerpadlá odoberajú teplo zo zemných vrtov alebo horizontálnych výmenníkov. Pre rodinný dom stačí pre vykurovanie jeden vrt o hĺbke 80 až 180 m alebo plocha 150 až 800 m2 podľa geologického podložia a veľkosti objektu.

Tepelné čerpadlá vzchuch / voda

Táto čerpadlá získavajú teplo pre ohrev zo vzduchu. Nebojte sa! V zime fungujú tiež, ale s nižšou účinnosťou. Ďalšia princíp je úplne rovnaký tak ako v prípade prvého čerpadla, ktoré získava teplo z vnútra Zeme.

Táto čerpadlá sa dodávajú v 2 verziách:

  • Kompakt - Kompaktné jednotky majú v jednom boxe kompresor, kondenzátor i výparník.
  • Split - Splitové jednotky majú kompresorovú časť v jednom boxe, výparník s ventilátorom je v samostatnom opláštenie.

Vykurovacie okruhy

Najčastejšie sa stretneme s primárnym a sekundárnym okruhom. Ako už názov napovedá prvý spomínaný, teda primárny okruh je časť tepelného čerpadla, ktorú nevidíme, je v krajine. To ostatné, teda sekundárny okruh predstavuje samotný vykurovací systém.

Tepelná strata rodinných domov

Táto hodnota je dôležitá vo fáze, kedy vyberáme tepelné čerpadlo. Ak sa budeme baviť čisto o moderných alebo zrekonštruovaných rodinných domoch, tak straty činí od 5 kW do 10 kW. Podľa týchto hodnôt sú tiež k dostaniu tepelné čerpadlá s príslušným výkonom. Musíme však počítať s tým, že za kompletný systém vrátane všetkého príslušenstva zaplatíme od 120 000 do 400 000 Sk.

Návrh tepelného čerpadla

Samotný návrh je trochu zložitejšie, než v prípade klasického kotla na tuhé palivá alebo plyn. V prípade realizácie vykurovanie pomocou tepelného čerpadla sa výkon odvodzuje na 70% tepelných strát objektu. Čerpadlá sa takmer vždy navrhujú v bivalentnej prevádzke. Teda ak tepelné čerpadlo nestíha vykurovať, pomôže mu elektrokotol alebo krb.

ohrev vody

Tepelné čerpadlá sú plnou náhradou tiež rôznych ohrievačov vody, ako plynových alebo elektrických. Bohužiaľ ich nevýhodou je požadovaná teplota 50 až 60 ° C. Všetko je vyriešené tzv. Ekvitermě, kedy dochádza v dvoch nádržiach na prepínanie zdroja trojcestným ventilom do vykurovania alebo ohrev vody.

tepelné čerpadlo

Úspora elektrickej energie

Ak sme do tejto chvíle topili elektrickou energiou, po inštalácii tepelného čerpadla môžeme čakať úsporu až 4-násobne. Veľkosť úspory úplne závisí na tom, aká bola zima. Pri výbere platí jednoduché pravidlo, čím drahší a kvalitnejší tepelné čerpadlo, tým väčšia úspora a finančnú návratnosť.

(Average rating NAN on 0 rating)
Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4