} catch (e) { console.error('Custom Theme JS Code: ', e); }

Druhy striech a ako ich spoznať

Ak staviame alebo rekonštruujeme, je niekoľko základných prvkov stavby, ktoré je nutné pred začiatkom akejkoľvek práce skontrolovať. Medzi tieto časti patrí nosnej steny, výplne otvorov a strecha, vrátane väzníkov, krokov a krytiny. Tento článok bude najmä o poslednom spomenutom, teda strechách a ich druhoch, s ktorými sa v našich podmienkach najčastejšie stretávame.

střecha

Keďže sa jedná a veľmi dôležitú časť stavby, ktorá chráni priestor pod sebou pred poveternostnými vplyvmi (dažďom, snehom, vetrom, slnečným žiarením ...), riadi sa jej návrh normou STN 731901. Norma hovorí, že sa jedná o stavebnej konštrukcii nad chráneným (vnútorným ) prostredím, vystavená priamemu pôsobeniu atmosférických vplyvov, podieľajúce sa na zabezpečení požadovaného stavu prostredia v objekte.

  Ďalšou funkciou strechy je odvádzať dažďovú vodu a brániť jej nahromadenie. Toto nahromadenie vody by mohlo neskôr spôsobiť zatekanie do stavby a spôsobiť jej poškodenie alebo ju poškodiť rastom plesní.

 Skladba strechy

 1. Strešné (nosná) konštrukcia
  strešná krytina

Dielenie strech podle sklonu

 • Plochá strecha-sklon strešných rovín 0-5 °
  Šikmá strecha-sklon strechy do 45 °
  Strmá strecha-sklon strechy nad 45 °

Druhy šikmých střech

Sedlová strecha

Dalo by sa povedať, čo dom, to sedlová strecha! Jedná sa o najbežnejší typ strechy používaný v SR. Používa sa pri rodinných domoch. konštrukcia:

2x strešné rovina s priamočiarym hrebeňom,
2x odkvapovým hrana,
2x štítová hrana.

Valbová strecha

Tento typ strechy je druhým najčastejšie používaným typom striech pri rodinných domoch. Ak porovnáme prvý zmienenú, teda sedlovú strechu, tá sa od valbová líši tým, že má na oboch koncoch miesto štítov šikmej strešnej roviny čiže valby.

Polovalbová strecha

Od valbovej strechy sa líši tým, že majú odkvap umiestnený vyššie než je odkvap u strechy sedlové. Na stranách polvalbách má podkrovie murované štíty alebo sa tiež používajú drevené lomenice.

Pultová strecha

Tento typ strechy sa stáva modernejším, a to z toho dôvodu, že je vhodná pre umiestnenie solárnych článkov. Strecha je typická pre prístavby a v ekologickej architektúre. konštrukcia:

 • 1x strešné rovina s pultovou a odkvapové hranou,
  2x štít.

Stanová strecha

Pri tento typ strechy sú typické štyri strešnej roviny, ktoré sa zbiehajú do stredového vrcholu a tvorí ihlan, niekedy tiež ihlanový strecha. Vidieť ju môžete najčastejšie na samostatne stojacich budovách štvorcového pôdorysu. konštrukcia:

 • 4x strešná rovina

 druhy střech

PLOCHÉ STRECHY

Tieto strechy boli populárne v 90. Rokoch 20. storočia, kedy sme ich mohli vidieť na povestných "králikárňach", teda panelákoch. Bohužiaľ táto konštrukcia neslávne preslávila svojím sklonom k zatekaniu. Avšak opak je pravdou a ak plochá strecha nie je sfušovaná, má oveľa viac výhod ako iné typy striech šikmých.

(Average rating NAN on 0 rating)
Chcete tu publikovať článok alebo získať hodnotný spätný odkaz? Píšte!

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Dodávateľ webu: Agentura Weboo

Copyright © 2022 - created by Joomla4